Jak sobie radzić z dyspepsją?

Dyspepsja – powszechny problem

Około 30% ludzi na całym świecie cierpi na dolegliwości żołądkowo-trawienne. Objawy takie jak zgaga, bóle brzucha, nudności, wymioty czy uczucie pełności mogą trwać przez dłuższy czas lub pojawiać się okresowo. To, co nazywamy niestrawnością, próbujemy leczyć na różne sposoby. Jeśli męczące objawy utrzymują się przez co najmniej 4 tygodnie, warto skonsultować się z lekarzem, by wykluczyć infekcję bakterią Helicobacter pylori lub wrzody żołądka. Czasami dyspepsja może być spowodowana stosowaniem leków, zapaleniem żołądka lub refluksową chorobą przełyku.

Domowe sposoby na łagodzenie dolegliwości – problemy żołądkowe

Aby pokonać niestrawność, warto mieć skuteczną broń na problemy żołądkowe. Idealnym rozwiązaniem jest obniżenie poziomu stresu i zmiana diety. To proces długotrwały, który wymaga czasu, ale jest najbardziej skuteczny. Jednak gdy potrzebujemy szybkiego rozwiązania, możemy sięgnąć po:

  1. Napary ziołowe: nagietek, koper włoski, kmink, dziurawiec, mięta pieprzowa, kolendra.
  2. Napary z imbiru: świeżego lub sproszkowanego, podawane w formie ciepłej wody, popijane po kilku minutach w małych porcjach.
  3. Odstawienie kawy, alkoholu i słodzonych napojów gazowanych.
  4. Unikanie smażonej i przetworzonej żywności.

W ostateczności można sięgnąć po lekarstwa dostępne bez recepty, które pobudzają wydzielanie żółci i poprawiają proces trawienia. Jednak pamiętajmy, że zmiana stylu życia i zdrowe odżywianie są kluczowe dla długotrwałego rozwiązania problemu dyspepsji.

Udostępnij post na swoich social media:

Przeczytaj również